Dziś przychodzę do was z dodatkową dawką pozytywnej energii. Opowiem wam o naszej kolejnej rodzinnej wycieczce. Tak jak niedawno wspominałam, staramy się z mężem aktywnie spędzać czas. O naszej pierwszej wycieczce możecie przeczytać
TUTAJ.
W tamtym poście opisałam wam wycieczkę do lasu i nad zalew, a teraz chciałabym opowiedzieć o przepięknym parku w Opinogórze, który zachwyca mnie swoją prostotą i minimalnością. Zapraszam serdecznie do przeczytania mojego wpisu!
O parku w Opinogórze wiedziałam już dawno, aczkolwiek tylko raz była okazja się tam wybrać na krótki spacer razem z jeszcze wtedy moim narzeczonym i jego siostrą. Postanowiliśmy w tym roku to nadrobić i wybrać się tam ponownie, tym razem na długi spacer. Dodatkowo, nareszcie udało mi się namówić męża, aby pomógł mi zgłębić tajniki fotografii.
Powierzchnia tego miejsca jest stosunkowo duża. Idąc ścieżką z kostki granitowej można po drodze podziwiać oraz poczytać dużo ciekawostek na temat starych drzew i krzewów. Kawałek dalej, po prawej stronie, znajduje się Oficyna Dworska.
Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów. Najstarszymi z nich są:
- Neogotycki Pałacyk
- Neogotycki budynek Oficyny Dworskiej
Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich. W szczególności te, które dotyczą samego dramatopisarza i poety Zygmunta Krasińskiego. Natomiast po lewej stronie znajduje się Dwór Krasińskich. W parku, nieopodal Dworu, znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989 roku. Przedstawia on Poetę siedzącego w fotelu.
Gdy dalej pójdziemy ścieżką na wprost nas zobaczymy piękny, wysoki Neogotycki Pałacyk otoczony niewielkim murem. Na jego terenie znajdują się 2 ławeczki, które oświetlają przepiękne latarnie. A gdy spojrzymy na prawo, naszym oczom ukarze się Folwark, w którym stworzono woliery dla ptaków, w których można zobaczyć m.in.: Pawia Indyjskiego, Bażanta Królewskiego, Cukrówkę, Papugę Arę "Ruby Macaw" i wiele innych.
Jak miniemy Folwark, naszym oczom ukaże się przepiękna, pomalowana na biało altanka, wśród której rośnie wiele przepięknych kwiatów, a nieco dalej pole zbóż. Nieopodal altany znajduje się staw, a zaraz obok Gościniec Ogrodnika - jest to muzealna gospoda. Gustownie urządzone wnętrze sprzyja chwilom wytchnienia podczas zwiedzania Muzeum Romantyzmu. Każdy, kto przekroczy próg Gościńca, może liczyć nie tylko na smaczny posiłek, ale i na chwilę wyciszenia pod drewnianą strzechą przy stylowym kominku. Sąsiedztwo zabytkowego parku zapewnia wyjątkowy klimat.
Dodatkowo nieopodal Gościńca znajduje się też sala zwana Oranżerią, którą można wynająć, aby zorganizować tam różne uroczystości typu chrzciny, sesje, konferencje, spotkania biznesowe. Sala nie jest za duża, za to ozdobiona wszelakimi roślinami. Na samym jej środku stoi długi stół nakryty białym obrusem. Dodatkową dekoracją okazuje się być to, że sala jest cała przeszklona, więc wygląda troszkę jak szklarnia. A w bezpośrednim jej sąsiedztwie znajduje się fontanna. Nie zapominajmy też o obiektach i miejscach zabytkowych takich jak:
- Oficyna
- Pomnik Zygmunta Krasińskiego
- Ławeczka Amelii Załuskiej
- Kamienne meble
- Pomnik Bolesława IV
- Dom Ogrodnika
Dalej znajduje się kolejny staw. Często można zauważyć, jak ludzie łowią w tych stawach ryby, które ponoć biorą. Wychodząc z parku, zaraz po sąsiedzku, dostrzec można Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W Kościele znajduje się nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna oraz płaskorzeźby synów poety. Owe miejsce, w którym pochowany został Zygmunt Krasiński, również można zwiedzać. Poza terenem parku znajduje się cmentarz.
To tyle jeśli chodzi o sam park. Natomiast ja muszę pochwalić się tym, że podczas zwiedzania dopisywała nam piękna pogoda, dzięki czemu można było zrobić przepiękne zdjęcia. Arek po krótkim czasie postanowił zrobić mi i naszej córeczce sesję zdjęciową. Ale nie martwcie się, nie zabrakło też wspólnych zdjęć. Natomiast ja miałam okazję robić zdjęcia profesjonalnym aparatem.
Powiem wam, że niezmiernie mi się to podobało. A mój mąż stwierdził nawet, że mam oko do fotografii. Z czego bardzo się cieszę, gdyż fotografia stała się naszą wspólną pasją i mam nadzieję, że będziemy ją pogłębiać.
A czy Wy byliście już w parku w Opinogórze? Jeżeli tak, to proszę podzielcie się ze mną w komentarzach swoimi wrażeniami. A jeżeli nie mieliście takiej okazji to serdecznie zachęcam!
świetne zdjęcia. Nigdy nie byłam w tamtym miejscu ale jak widać jest tam przepięknie <3
OdpowiedzUsuńMój blog
Oj tak jest to magiczne miejsce. Serdecznie Cię zapraszam do odwiedzenia tego miejsca. <3
UsuńJeny, jak tam pięknie i fajnie! Super zdjęcia!
OdpowiedzUsuńHeh, miałam nadzieję w Boże ciało wybrać się na taką wycieczkę, ale niestety mój Mąż ma kontuzje kostki i nie może chodzić :(
Ojej kochana, dużo zdrówka dla męża w takim razie. Pamiętaj co się odwlecze to nie uciecze więc spokojnie jeszcze nie jedna wycieczka przed wami! 💙. Dokładnie jest to wspaniałe miejsce, które trzeba zobaczyć osobiście. Zdjęcia nie oddadza całego uroku tego miejsca co zobaczenie go na żywo. Pozdrawiam i mocno ściskam! 😘 😊
UsuńWycieczka udana :) Ja wolny czas uwielbiam spędzać aktywnie, ale czasem do szczęścia wystarczy mi herbata, książka i J. obok :)
OdpowiedzUsuńKochana! W 100% się z Tobą zgadzam, ja też mam takie dni, w których potrzebna mi fajna książka, ciepły koc i mąż obok. 😍 Pozdrawiam 😘
UsuńPiękna relacja, super pomysł na wyjście z rodziną. Taki oczywisty.
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa! ☺️
UsuńPo tym poście klikam obserwuj 😍 świetny post, prześliczne zdjęcia 😍 pozdrawiam i zapraszam 😊
OdpowiedzUsuńhttps://blogspecjalniedlaciebie.blogspot.com/?m=1
Dziękuje pięknie! Oczywiście zajrzę do Ciebie. Pozdrawiam <3 :*
UsuńŚwietne zdjęcia. Podziwiam za chęć spędzania aktywnie swoich dni. Aktualnie swoje wakacje przesiaduje w domu i jakoś nie mam żadnego zapędu żeby gdzieś wyjść
OdpowiedzUsuńtutajjestem-lekkomyslny.blogspot.com
Bardzo się cieszę, że zdjęcia się podobają. ☺️ Mi jak się nie chce wyjść z domu to zawsze mąż przedstawi taką propozycje wyjazdu, iż szkoda byłoby nie jechać. Może też znajdź sobie taką motywację w sobie. 😊😉
UsuńBardzo ładne te zdjęcia,aż chciałoby się powędrować śladami autora arcydzieła literatury polskiej.Jego pomnik jaki piękny.A na tym oryginalnie zachowanym foteliku Cieszkowskiego pod okazałym modrzewiem usiedliście ? W końcu miał nazwisko jak Arka pra prababcia i jaki to musiał być przyjaciel,skoro Zygmunt Krasiński kazał postawić dla niego w parku ten fotelik.Wasze zdjęcia też miło się ogląda i widzę ,że córeczka rośnie Wam na turystkę.Pozdrawiam -Lila z Konina
OdpowiedzUsuńNiestety nie widzieliśmy tego fotelika. Staramy się zaszczepić w małej miłość do podróżowania. Cieszymy się, że nasze zdjęcia się podobają. Cała rodzinka pozdrawia. :)
Usuń