niedziela, 24 czerwca 2018

Bezpieczeństwo przede wszystkim! - Karta Informacyjna Dziecka.

Powiem Wam, że odkąd zostałam mamą to niezwykle ważne jest dla mnie bezpieczeństwo mojego dziecka zwłaszcza podczas podróży. Niestety od paru tygodni o niczym innym w radiu czy telewizji nie słychać jak właśnie o wypadkach drogowych i to z udziałem dzieci. Najgorsze jest to iż czy tego chcemy czy nie to do wypadków dochodzi i my w żaden sposób nie jesteśmy w stanie temu zapobiec.

Mimo tego, że jesteśmy przygotowani ponieważ zapinamy pasy, a dzieci mają specjalistyczne foteliki to i tak nie daje nam to 100% gwarancji, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Dlatego też niezwykle ważne jest by uświadamiać o tym rodziców zarówno tych małych dzieci jak i tych starszych.


Z taką właśnie inicjatywą wyszła do nas firma Recaro Polska (facebook firmy Recaro Polska). Postanowiła ona przyczynić się do większego bezpieczeństwa dzieci jak i pomóc ratownikom medycznym jadącym do wypadku. Owa firma wypuściła na rynek specjalną Kartę Informacyjną Dziecka (skrót. KiD). Jest to karta, którą wypełniamy wpisując:


 • Imię i nazwisko dziecka.
 • Datę urodzenia.
 • Grupę krwi.
 • Kogo powiadomić w razie wypadku.
 • Istotne informacje medyczne (przebyte choroby, przyjmowane leki, uczulenia na leki)
Karta ta to nic innego jak naklejka, którą umieszczamy na plecach fotelika swoich dzieci. Przed naklejeniem trzeba pamiętać o tym aby ją wypełnić. Do tego dostajemy mniejszą naklejkę, którą umieszczamy w bardziej widocznym miejscu, np na ochraniaczach pasów lub z boku zagłówka. A wszystko po to by ratownik medyczny, który przyjedzie do wypadku wiedział, że taka naklejka istnieje i gdzieś na tym foteliku powinna być.Zapytacie pewnie po co to wszystko. Oczywiście zaraz wam to wyjaśnię.

Wyobraźcie sobie sytuację kiedy to wy uczestniczycie w wypadku samochodowym. Jedzie z wami dziecko. W momencie kiedy się najmniej spodziewacie wjeżdża w was auto i dochodzi do wypadku. Nagle wasze poduszki powietrzne wybuchają, jednocześnie ogłuszając was. Niestety w tym przypadku dziecko jest w dużym szoku a co za tym idzie jest zdezorientowane i ogłuszone.

Jak myślicie czy w tym wypadku, gdy przyjedzie pomoc i ratownik będzie chciał uzyskać jakiekolwiek informacje to dziecko odpowie mu na te pytania? Oczywiście, że nie. I piszę tutaj oczywiście o starszych dzieciach, które tą swoją grupę krwi i wiele innych informacji zna, gdyż o takim małym i bezbronnym dziecku to już nie wspomnę.

Zacznijmy od tego, że obca osoba ma utrudnione zadanie, ponieważ dziecko bardzo ciężko jest uspokoić zwłaszcza gdy obcy ludzie kręcą się w okół niego. Dlatego też gdy ratownik widzi takową naklejkę może działać dużo sprawniej i szybciej. Dzięki temu ma też więcej czasu by działać i nieść pomoc innym poszkodowanym. Myślę, że nas to nic nie kosztuje, a warto zaopatrzyć się w taką właśnie naklejkę.Ja osobiście bardzo cieszę się z tego iż mogłam wziąć udział w tak ważnej akcji i podzielić się nią tutaj na blogu. A dla Was mam mały prezent. Wchodząc na stronę https://recaro-polska.pl/sklepy-stacjonarne/   możecie uzyskać pełną listę sklepów partnerskich Recaro. To własnie w tych sklepach możecie otrzymać powyższe naklejki całkowicie za darmo. Czyż to nie wspaniała wiadomość?

Mam nadzieję, że akcja również wam się spodobała. Dajcie znać co o tym myślicie i gorąco zachęcam Was do tego byście opowiedzieli o tej akcji swoim znajomym i uświadomili ich, że coś takiego jak Karta Informacyjna Dziecka istnieje. Pozdrawiam :)

4 komentarze:

 1. Warto mieć ze sobą zawsze kartę zdrowia dziecka i najważniejsze informacje spisane w widocznym miejscu. To rzeczywiście wiele ułatwia ratownikom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Docenia się to bardziej gdy ma się małe dziecko. :)

   Usuń
 2. Super pomysł. Czasami takie informacje mogą uratować czyjeś życie. Popieram i muszę zdobyć trzy takie naklejki. Chociaż uważam, że dorosłym też by się takie karty przydaly.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niektórych sytuacjach rzeczywiście dorosłym tez by się przydały. Zwłaszcza osobom starszym których przewozimy. Osobiście mam nadzieje, że będzie więcej takich akcji. 😊

   Usuń

Instagram @caly_swiat_patrzy